` Banner

Bemutatkozás

Az intézmény Budapesttől 20 km-re található a Teleki kastély épületében és parkjában. Egységes Gyógypedagógiai Módszertani Intézmény. Több épületből álló komplexum. Különálló épületben helyezkedik el az általános iskola, a szakiskola, készségfejlesztő iskola. A kollégium a Kastély épületében található. Folyamatosan működő bentlakásos intézmény. Tanulásban akadályozott (enyhe értelmi fogyatékos) tanulók ellátása 6-21 éves korig, értelmileg akadályozott (középsúlyos értelmi fogyatékos) tanulók ellátása 14-24 éves korig.
Fentieken túl utazó gyógypedagógusi hálózat is működik az intézményben négy járásban Gyál, Vecsés, Monor, Dabas)a tankerület iskoláiban oktatjuk az egyéni megsegítést igénylő SNI-s tanulókat, az általános iskolától a középiskoláig. Ennek keretében részképesség-zavarokkal küzdő tanulókat látunk el integráló intézményekben, valamint otthoni ellátás formájában súlyos fogyatékos gyermekek ellátása is történik. Értelmi fogyatékos autista tanulók nevelése-oktatása is folyik 10 éves korig. Az általános iskolai oktatás (1-8.évfolyam) mellett a szakiskolában (9-12.évfolyam) OKJ-s képzés alapján rész-szakképesítés szerezhetnek a tanulók kerti munkás vagy parkgondozó szakon. A szakiskolai képzés a tanulásban akadályozott gyerekek számára biztosított. Udvaros szakma elsajátítására az értelmileg akadályozott tanulóknak ad lehetőséget a készségfejlesztő iskola, amely képzés tanúsítvány megszerzésével zárul. Kollégiumi elhelyezés is biztosított a tanulók számára a 80 fős férőhellyel rendelkező Teleki kastély épületében.

Összes tanulói létszám: 172 fő, valamint 367 tanuló az integráló iskolákban. Az ellátott feladatok alapján szervezeti egységekből épül fel az intézmény, mely mindegyik élén intézményegység vezető állnak. Szintén szervezeti egységenként munkaközösségek dolgoznak. A munkaközösségek a tanulók érdekében intenzíven együttműködnek.

A szakmai munka teljes egészében a Sajátos nevelési igényű tanulók iskolai oktatásának irányelve alapján készült Pedagógiai Program szerint történik. Az intézmény infrastruktúrája komoly anyagi ráfordítást igényel, minden területen elengedhetetlen a fejlesztés, mely elindult, és fokozatosan megvalósul. Az iskolában 12 tanteremben zajlik a tanítás. 2017-ben jelentős felújítások történtek: az épület tetőjének újraszigetelése, a tantermek, helyiségek festése, a tantermek világításának korszerűsítése történt. Az informatikai eszközök cseréje, illetve új eszközökkel való bővítése valósult meg.



A kastély épülete

Gyógypedagógiai nevelőintézet, volt Teleki-kastély, klasszicista, 1840 körül. Feltehetőleg Hild József tervezte. Kastely legifotoSzabadon álló téglány alakú egyemeletes épület, késő klasszicista 1840 után. Kerti főhomlokzata 4+3+4 tengelyes, középen rizalit: lépcsős talapzaton emelkedő négy ionizáló fejezetű sima törzsű két szintet összefogó oszlop, háromszögű oromzat koronázza. A rizalit mögött három süllyesztett keretű ajtónyílás, közöttük lizénák, az emeleten három keretes ablak. A földszint és az emelet között négyes tagolású választósáv. A rizalit szélein egy-egy palmettás fejezetű falpillér. Az oldalszárnyak négytengelyesek: az alagsorában terméskő lábazaton téglány alakú fekvő ablakok, a földszinten kőkeretes magas ablakok, alattuk könyöklőpárkány fut végig, volutás, konzolos, egyenes szemöldökpárkánnyal záródnak. Az emelete keretezetlen ablakai alatt kettős övpárkány választja el a földszintet az emelettől. A zárópárkány hármas tagolású. Az épületet nyeregtető fedi. Oldalhomlokzatain középütt a földszinten bejárat, háromtengelyesek, az észak-keleti udvari homlokzat hasonló a főhomlokzathoz; három középső tengelye előtt oszlopcsarnok, két oldalán kocsifeljáróval.




 

gyomro.telekikastely@gmail.com

×

Mindannyian úgy éljük az életünket, mintha örökké tartana, s ezzel nincs is semmi baj.
Ha folyamatosan az elmúlás gondolata lengene körül bennünket, bizony sok szépség, öröm szaladna el mellettünk.
De mindannyiunk életében előbb – utóbb bekövetkezik, hogy elveszítünk valakit, aki fontos volt nekünk, akit szerettünk.
Ilyenkor nehéz kapaszkodót találni, hogy elviseljük a ránk nehezedő fájdalmat.
Az évek során saját szomorú tapasztalataink is ráébresztettek arra,
mennyire fontos a segítőkéz, és néhány megnyugtató szó, egy kedves mosoly.

Gáspár László 1945-2020 Takács Józsefné (Ica néni) 1936-2021 Gavallér György 1955-2021 Fülöp Józsefné (Zsuzsa néni)1957-2021